2019. szeptember 13., péntek

Online pénzkeresés - hogyan kezdjem?

Az online pénzkeresés nagyon tág fogalom, és rengeteg különböző lehetőséget takar. Manapság már a legtöbb vállalkozásnak van valamilyen online jelenléte, így bizonyos értelemben egy kicsit mindegyik online is. Mielőtt belevágnál valamilyen internetes pénzkeresési lehetőségbe, fontos tisztázni, hogy mit szeretnél pontosan.

Fő kereset, kiegészítő jövedelem vagy aprópénz


Az egyik legfontosabb dolog, amit el kell döntened, hogy mennyi pénzt szeretnél keresni. A válasz persze nyilván az, hogy minél többet, de egészen másképp kell belekezdeni az internetes pénzkeresésbe, ha csak havi néhány ezer Ft-ra van szükséged, ha ennél komolyabb összeget szeretnél, de azért nem ebből tervezel élni, vagy ha kifejezetten egy sikeres online vállalkozásra vágysz.

Természetesen van átjárás, a sikeres online vállalkozások nagy része kiegészítő jövedelemként kezdi, az aprópénzt fizető lehetőségek viszont általában különböznek azoktól, amikből nagyobb hasznot remélhetsz.

Aprópénz

Ha csak havi néhány ezer Ft-ra vágysz, arra különösebb szaktudás nélkül is szert tehetsz, például kérdőívek kitöltésével, vagy más hasonló oldalak használatával. Ezek az oldalak általában kifejezetten úgy hirdetik magukat, hogy "keress pénzt", és célcsoportjuk kivétel nélkül mindenki, aki hajlandó például letölteni egy bányász programot, vagy apró feladatokat végrehajtani kis összegekért cserébe. Bár Amerikában - ahol jóval több lehetőség van - elvétve akadnak olyanok, akik ezekből az oldalakból meg tudnak élni, itthon erre semmiképpen nem szabad építeni, mert kevés ilyen lehetőség van, és egy-egy oldal általában ritkán küld kérdőívet, kevés rajta az éppen elérhető feladat, vagy csak keveset fizet a munkádért. Nagy előnyük, hogy bárki bármikor gyorsan belevághat és tanulás vagy szaktudás nélkül tud pénzt keresni velük, de innen általában nincs lehetőség feljebb lépni, és többet keresni - ahhoz egészen másra van szükség.

Fő kereset vagy kiegészítő jövedelem

A továbbiakban a cikk ezekről a lehetőségekről fog szólni, és rögtön további kérdéseket teszünk fel a vállalkozás jellegével kapcsolatban.

Aktív vagy passzív pénzkereset

 

Az online vállalkozások nagy előnye, hogy nagyon sok közülük passzív keresetet tud biztosítani. A passzív jövedelemforrás felépítése nem egyszerű, és hosszas aktív munkát igényel, azonban már a vállalkozás elkezdésekor érdemes kitalálni, hogy van-e ilyen szándékod, nem minden jövedelemszerzési mód alakítható át ugyanis egyszerűen passzívvá.

Aktív pénzkereset

A legegyszerűbb aktív online pénzkeresési módszerek azok, ahol a már meglévő szaktudásodat próbálod meg az interneten értékesíteni. Ez lehet akár egy hagyományos állás is egy olyan cégnél, amelyik támogatja a távmunkát, de csatlakozhatsz különböző online munkaerőpiacokhoz is, ahol kisebb projekteket vállalsz el, és nem alkalmaznak téged közvetlenül munkaerőként.

Programozóként, fotósként, grafikusként, fordítóként, újságíróként vagy más, digitális terméket előállító szakemberként rengeteg nemzetközi oldal közül válogathatsz, ahol általában licitálhatsz különböző munkákra vagy fel is kérhetnek téged az eddigi munkáid alapján. Az ilyen oldalakon általában van valamilyen értékelési rendszer, és ha már megmutattad, hogy jó vagy, akkor hosszú távon is számíthatsz rá, hogy folyamatosan lesz mit csinálnod rajtuk.

Ha nincs olyan szerencséd, hogy kifejezetten digitális terméket előállító szaktudással rendelkezel, akkor is találhatsz olyasmit, amiről kiderül, hogy jól megy neked. A szoftvertesztelés például egy olyan lehetőség, ami sokaknak biztosít megélhetési forrást, és többségük nem tesztelőnek tanult, hanem csak értett a számítógépekhez, az Internethez, és szép lassan egyre több szaktudást sajátított el. De kiderülhet akár az is, hogy van tehetséged az íráshoz, és akadnak olyanok, akik fizetnek is neked a cikkeidért.

Vannak olyan munkák, amik alapvetően nem digitálisak, de digitalizálhatóak. Tanárként például sok különböző oldalon kereshetsz tanítványokat, akiket Skype-on, vagy valamilyen más videotelefonálásra alkalmas rendszeren keresztül taníthatsz óradíjért cserébe. Ha eddig piacokra jártál régi pénzeket, vagy valamilyen kütyüket árulni, akkor meghirdetheted őket apróhirdetőkben, a témával foglalkozó fórumokon, Facebook oldalakon vagy nyithatsz saját webshopot is.

Amellett (vagy akár ahelyett), hogy kifejezetten szolgáltatót és vásárlót összekapcsoló weboldalakra regisztrálsz, megpróbálhatsz nélkülük is boldogulni. Ez eleinte kevesebb munkalehetőséget jelenthet, nagy előnye lehet azonban, hogy siker esetén később többet kereshetsz vele, és nem függsz semmilyen másik cégtől. Ez általában azt jelenti, hogy készítesz egy saját weboldalt, ahol megpróbálod te magad eladni a szolgáltatásaidat. Egy rövid bemutatkozás persze önmagában kevés a sikerhez, általában arra van szükség, hogy blogolj, netán videókat készíts arról a témáról, amivel foglalkozol, és az olvasók lássák, hogy értesz hozzá, megbízzanak benned, hasznosnak találják a tartalmat, és így legyen okuk téged választani. Gyors megoldásként persze megpróbálkozhatsz pénzért is hirdetni valahol, de ha nem elég jó az ajánlatod, könnyen bukás lehet belőle.

Az aktív pénzkereset a legtöbb esetben nem indul be csak úgy magától. Nem elég regisztrálni valahova, és várni, hogy jöjjenek a munkalehetőségek. Komoly erőfeszítést igényel, hogy rájöjj, hova érdemes egyáltalán csatlakozni, megismerd az ottani lehetőségeket, azt, hogy hogyan tudod ott jól marketingelni magadat, hogy kellő hírnévre tegyél szert ahhoz, hogy jobb munkát is megkapj (ennek érdekében eleinte sokan kifejezetten olcsón kezdenek el dolgozni) és lehet, hogy egyes oldalakról kiderül, hogy felesleges időhúzás volt foglalkozni velük. A legtöbben ebben a szakaszban buknak el, ezért fontos a hit és a kitartás.

Passzív pénzkereset

A passzív jövedelemforrás kiépítése hosszas aktív munkával kezdődik, amikor felépíted azokat a dolgokat, amikből később aztán a pénz fog származni. Online vállalkozás esetén a passzív pénzkeresetet a legtöbb esetben valamilyen weboldal biztosítja, ahol reklámokkal, előfizetési lehetőségekkel vagy valamilyen termék értékesítésével keresel pénzt. Weboldal helyett vannak más fajta digitális tartalmak is, amikkel csak egyszer kell hosszasabban foglalkozni, például írhatsz e-könyvet vagy készíthetsz digitális tananyagot, a legelterjedtebb forma azonban a weboldal, és a legtöbben reklámokból tartják fenn magukat.

A legtöbb pénzkeresési mód nem egyszerűen aktív vagy passzív, hanem a kettő valamilyen kombinációja. A legtöbb weboldal például nagyon jól elvan magában, ha az ember elutazik pár hónapra, és ugyanúgy termeli a pénzt, mintha aktívan dolgozna a tulajdonosa, azonban ha a pár hónap helyett évekig nem foglalkozol az oldaladdal, akkor könnyen arra lehetsz figyelmes, hogy egyre kevesebbet keresel vele.

Egyes weboldalak viszonylag sok folyamatos munkát igényelnek, ilyen például, ha blogot írsz. A szabadság persze itt is megvan, hiszen egy jól menő oldal esetén sokszor dönthetsz úgy, hogy előre megírsz egy évnyi cikket, aztán csak lógatod a lábadat, de a blogolás az aktív-passzív skála aktívabb részén helyezkedik el.

Vannak olyan weboldalak, amik csak moderálást és kisebb karbantartásokat igényelnek. Ha például készítesz valamilyen közösségi oldalt, akkor a közösség ellátja azt folyamatos tartalommal, így jóval kevesebb munkád lesz vele. Hátránya, hogy egy ilyen oldalt felfuttatni sokkal nehezebb, és az elkészítése is több időt és szaktudást (vagy pénzt) igényel.

A leginkább passzív oldalak azok, ahol a tartalom örök érvényű, jellemzően szoftverek által generált vagy frissített. Ilyen lehet például egy árfolyamokat közzétevő oldal vagy egy keresőmotor. Ezek az oldalak igénylik a legtöbb munkát (és a legjobb ötleteket), cserébe viszont siker esetén egy egészen passzív kereseti lehetőséggel gazdagodhatsz. Programozási tudás vagy sok pénz nélkül nagyon nehéz ilyen oldalt csinálni, bár sokan próbálkoznak ingyenes programokkal vagy webszemét gyártásával elérni ezt a fajta jövedelmet.

Fontos, hogy még a legpasszívabb jövedelem sem teljesen passzív, legalábbis hosszú távon. Ha nem követed a trendeket, akkor könnyen kieshetsz a látogatók kegyeiből. Ha például 10 éve csináltál egy nagyon sikeres honlapot, hiába örök érvényű a tartalma, ha közben nem alakítottad át, hogy az időközben elterjedt mobiltelefonokon is élvezhető legyen, nem sok esély van rá, hogy népszerű maradt.

A legtöbb weboldal vagy vállalkozás siker esetén könnyen passzívabbá tehető: ha találsz olyan embert, aki megfelelő minőségben ír helyetted, vagy karbantartja az oldaladat, akkor elég, ha fizetsz neki, és máris jóval passzívabb a kereseted.

Kockázattűrő képesség

 

Mielőtt bármibe belevágsz, fontos tudnod, hogy mit és mennyire vagy hajlandó kockáztatni. Az online vállalkozásoknál valamit mindig kockáztatsz, vagy az idődet, amit esetleg felesleges munkával töltesz, vagy a pénzedet, amiből mások munkáját vásárlod meg a saját vállalkozásod felépítése során. Nem mindegy az sem, hogy mennyi felesleges időd vagy pénzed van, és mennyire van szükséged az online bevételre, hiszen ezek is befolyásolják, hogy mibe tudsz vagy érdemes belekezdened.

Vannak olyan vállalkozások, amik viszonylag jó eséllyel nyereségesek lesznek, de kevés pénzt hoznak. Ha csinálsz a szakterületeden egy kis réteget érintő blogot, amilyen még nem létezik, és minőségi tartalmat állítasz elő, akkor jó eséllyel lesznek látogatóid, és ha ügyesen elvégezted az előzetes felmérést, és tudod, hogy léteznek releváns hirdetők a területen, akkor jó eséllyel fogsz valamennyi pénzt keresni az oldallal. Ha szerencséd van, idővel akár sokat is kereshetsz vele, de ezt semmi sem garantálja.

A másik véglet, ha keresel el pénzes témát, amivel rengeteg weboldal foglalkozik és úgy döntesz, hogy legyőzöd őket, vagy legalábbis bekerülsz a legjobbak közé. Ha sikerrel jársz, akkor jó eséllyel meg tudsz élni belőle, azonban a bukás esélye jóval nagyobb.

Fontos, hogy legalább nagyságrendileg tisztában legyél az esélyeiddel, különben könnyen nagy csalódás lehet a vállalkozás vége.

Kapcsolatok


A sikeres online vállalkozás beindítását nagy mértékben segíteni tudják a megfelelő kapcsolatok, és itt most kifejezetten a jó értelemben vett kapcsolatokra gondolok. Ha például tudod, hogy van egy csomó makettekről blogoló ismerősöd, akkor jó esetben rögtön számíthatsz egy kis hátszélre, ha te is ebben a témában indulsz el valamilyen módon. Ugyanígy, ha van olyan, aki valamiben sikeres online, és tanítani tud téged, az sokkal többet érhet, mint ha elolvasol egy csomó cikket vagy szakmai anyagot.

Jogi feltételek


A vállalkozás beindítása költséges, és nem feltétlenül csak akkor, ha az időd helyett vagy mellett pénzt költesz a kialakításához vagy felfuttatásához. A vállalkozásnak vannak jogi feltételei is, és ezek sok esetben kiadással járnak.

Egy webshop vagy valamilyen szolgáltatás nyújtása esetén, ahol már induláskor is van bevételed, de jó eséllyel még elenyésző, fontos probléma, hogy azonnal valamilyen jogi keretek között kell a tevékenységet végezned. Még ha a legjobb lehetőséget is nézzük, és KATA-s egyéni vállalkozó leszel, akinek van valamilyen főállása, akkor is havi 25 000 Ft-ot kell fizetned, ami eleinte a bevételeid jelentős részét teszi ki, vagy a felfutás idején akár meg is haladhatja azt.

Ezzel szemben ha valamilyen weboldalt készítesz, például blogolsz, akkor eleinte csinálhatod nonprofit módon, reklámok és bevétel nélkül, csak hobbiként, és ráérsz akkor belevágni a vállalkozásba, ha már sikeres, és úgy gondolod, hogy akár pénzt is kereshetnél vele.

A fentiek miatt a rendelkezésedre álló erőforrások, és a kockázattűrő képességed akkor is befolyásolhatja, hogy mibe vághatsz bele, ha amúgy minden más feltétel adott lenne.

Kitartás


Bármilyen vállalkozást is szeretnél beindítani, az eleje valószínűleg küzdelmes lesz.

Weboldal esetén például ha a látogatók fő forrása a kereső, akkor még szuper tartalom esetén is szükséged lehet fél évre, hogy kellő számú látogatód legyen. Más, kevésbé passzív módszerek, például a közösségi médiában való terjesztés gyorsabb sikerrel kecsegtet, a pénzért való hirdetés meg persze még gyorsabbal.

Egy weblap tartalmának elkészítése, egy e-könyv megírása, egy YouTube csatorna kiépítése és a többi tartalom alapú pénzkeresési módszerek az első időkben igénylik a legtöbb munkát, és akkor tudod még a legkevésbé, hogy lesz-e bármi haszna annak, amit csinálsz, vagy hogy ha lesz, akkor mennyi.

Ha nem weboldallal foglalkozol, hanem valamilyen platformhoz csatlakozol, akkor is hosszú időt vehet igénybe, amíg sikeressé válsz rajta, és ez idő alatt sokat kell tanulnod, marketingelned magad, netán a tervezettnél olcsóbban dolgoznod, hogy meglegyen a kellő számú pozitív értékelésed.

Ebben az időszakban van a legnagyobb esélyed arra, hogy elbukj, hiszen ekkor derülhet ki az is, ha egész ötleted vagy elképzelésed eleve hibás. Ennek ellenére vagy éppen emiatt érdemes azt is megfontolni, hogy csak egyetlen dologba vágsz bele teljes mellszélességgel, vagy egyszerre több dologgal is próbálkozol. Bármelyik mellett is döntesz, a feladás helyett mindig a tanulás a megfelelő hozzáállás.

1 megjegyzés:

Surveytime - azonnal fizető oldal, kezdőknek is ideális!

Olyan sok online kérdőív kitöltésért fizető oldal létezik , hogy ha valaki bele akar vágni a pénzkeresésnek ebbe a módjába, könnyen elveszik...